Jūsų sveikata – klvk.lt

klvk.lt tai portalas, kuriame rasite viską apie grožį bei sveikatą. Ekspertų nuomonės, produktų apžvalga ir rekomendacijos, gydymo namuose būdai bei praktiški patarimai – visa tai vienoje vietoje. Užsukite jau dabar!

Vitaminų perdozavimo grėsmė

Vitaminų perdozavimo grėsmė


Ne visos vitaminų tabletės yra naudingos žmonių sveikatai. Kai kurios jų netgi labai kenksmingos, tvirtina Vokietijos vartotojų žurnalas „Okotest“ ir Šveicarijos spauda. Kas aštuntas šveicaras kasdien vartoja multivitaminų ir mineralinių medžiagų tabletes. Manoma, kad jos turėtų palaikyti gerą žmogaus organizmo būklę, saugoti nuo infekcinių ligų ir net vėžio. Tačiau po kruopštaus mokslinio tyrimo žurnalo „Okotest“ specialistai suabejojo šių preparatų nauda. Tyrimo duomenys neseniai buvo paskelbti visuomenei. Penkiolikoje iš 24 bandymams pasirinktų preparatų kai kurių medžiagų kiekis viršijo Vokietijoje ir Šveicarijoje rekomenduojamas jų dozes. Itin daug nemalonumų gali pridaryti vitaminų A ir D perdozavimas.

Šio žurnalo išvados sukėlė medikų ir mokslininkų diskusiją dėl vitaminų preparatų veiksmingumo. Vieni ekspertai laiko šias tabletes nereikalingomis ar net pavojingomis www.asliekna.lt. Kiti pripažįsta jas naudingais mitybos papildais. „Nė viename mūsų patikrintų preparatų nebuvo tokių vitaminų dozių, kurios galėtų tapti pavojingos“, – teigė Šveicarijos mitybos susivienijimo prezidentas Paulis Walteris. Jis taip pat yra ir Vitaminų informacijos centro prie Šveicarijos farmacijos milžino „Roche“ mokslinės tarybos narys. P.Walteris nesutinka su „Okotest“ autorių išvadomis ir tvirtina, kad vitaminų preparatai yra naudingi. Jo nuomone, du trečdaliai šveicarų maitinasi nepakankamai visaverčiu maistu, todėl jų organizmas negauna reikalingo maistingųjų medžiagų kiekio. „Vidutiniškai žmonės per parą suvartoja po 265 gramus vaisių bei daržovių, tuo tarpu rekomenduojama suvalgyti po 650 gramų“, -. teigė P.Walteris.

Vitaminų nėra tik cukruje

Europos maisto produktų ir mitybos mokslo instituto bendradarbė mitybos specialistė Brigitte Neumann įsitikinusi, kad vitaminų tabletės yra visiškai nereikalingos: „Subalansuota mityba visiškai patenkina organizmo vitaminų poreikį“. Mokslininkė nesutinka su teigimu, kad daugelis žmonių maitinasi nepakankamai sveikai. „Daugelis žmonių valgo nesaikingai. Juk vitaminų yra ne tik vaisiuose bei daržovėse, bet ir mėsoje, ryžiuose, kituose maisto produktuose. Tik baltasis cukrus neturi visai jokių vitaminų“, – teigia B. Neumann. Mokslininkė įsitikinusi, kad pernelyg didelis vartojamų vitaminų kiekis yra net pavojingas.

Ji remiasi kai kuriais tyrimais, kurių metu buvo įrodyta, jog didelis kiekis betakarotino sukėlė rūkaliams plaučių vėžį, o didelės vitamino C dozės paskatina kai kurių krūties vėžio atmainų vystymąsi. Vitaminų preparatų priešininkai tvirtina, kad pernelyg didelis vitaminų kiekis gali pakenkti ir imuninei sistemai. Tai jie aiškina tuo, kad papildomi preparatai nuslopina organizmo savireguliavimo mechanizmus.

Audringi mokslininkų ginčai

Vitaminų tablečių šalininkų ir priešininkų ginčas vis labiau įsiliepsnoja. B.Neumann tvirtina, jog pastaraisiais metais paskelbtos naujos rekomenduotinos vitaminų dozės yra pernelyg didelės. Su šia nuomone nesutinka Šveicarijos mitybos susivienijimo prezidentas P. VValteris. Jis teigia, kad visavertis maistas, kuriame yra daugiau vitaminų, nei patartina, turi teigiamo poveikio užkertant kelią ligoms https://lt.wikipedia.org/wiki/Gliukoz%C4%97.

Preparatus vartoja sveikieji

Ciuricho socialinės ir prevencinės medicinos instituto darbuotoja Monika Eichholzer teigia, kad išsivysčiusių šalių gyventojai su maistu gauna pakankamai vitaminų. Išimtį sudaro tik folinė rūgštis, vitaminas D ir pantoteninė rūgštis. Beje, didžiąją dalį vitamino D žmonės gauna ne valgydami tam tikrus produktus, o jų odą veikiant saulei. Todėl žmonėms, kurie nepakankamai maitinasi, kuriems reikia daugiau maistingųjų medžiagų arba jų organizmas negali jų pasisavinti, vitaminų preparatai naudingi. Papildomai vitaminų tam tikrais atvejais reikia rūkaliams, nėščioms moterims, vyresnio amžiaus žmonėms bei asmenims, sergantiems tam tikromis ligomis. Šiais atvejais vitaminų preparatus turėtų skirti gydytojai. Tačiau dažniausiai vitaminų preparatus vartoja ne ligoniai. Pasak M.Eichholzer, juos dažniausiai vartoja žmonės, kuriems jie nereikalingi. Kitaip sakant, tie, kurie ir šiaip atidžiai rūpinasi savo mityba ir sveikata.

Rate this post